> O školi  > Knjižnica

O našoj školskoj knjižnici

Autor: Snježana Posavec Turniški, 7. 1. 2022.

U Monografiji I. OŠ Vrbovec (1669.-1999.) stoji podatak da je u Pučkoj školi Vrbovec još 1913.g. školska knjižnica imala 204 knjige za učenike i 481 knjigu stručne literature te da je škola bila dobro opremljena učilima. U ratu je bio uništen sav inventar škole pa tako i knjižnica.

Prvi opipljivi zapis koji imam o postojanju školske knjižnice je iz inventarne knjige koja datira iz 1974.g. Na inventarnoj knjizi piše OŠ "7.maj Vrbovec" jer se tako zvala postojeća škola koja kasnije mijenja ime u I. OŠ Vrbovec te u šk.g. 2019./2020. u OŠ Krunoslava Kutena.

U prvo vrijeme u školskoj knjižnici nisu radili knjižničari po struci, nego učitelji koji su zaduživani s do 4 sata rada tjedno u knjižnici.Radili su na izdavanju knjiga. Izmijenio se veći broj učitelja koji su radili u školskoj knjižnici. Radila je Eva Dujmović, nastavnica hrvatskoga jezika, kada je prostor knjižnice bio smješten  u malenoj mračnoj prostoriji (sadašnji domarev ured). Kasnije je prostor knjižnice preseljen u prostor od 72 m2 ( današnji prostor ).

Prema zapisima iz školske matične knjige, u školskoj knjižnici radile su ove knjižničarke:

*Zdenka Pekez - 12.11.1997. - 31.08.1999.

*Ana Lukin- 1.09.1999. - 02.01.2003.

*Ana Domović -11.09.2000. - 30.01.2002.

*Snježana Posavec- 20.03.2006. do danas

Knjižnica je informatizirana 2009. g.  Za obradu knjižne građe koristi se program METEL WIN.

Trudimo se školsku knjižnicu učiniti kulturnim središtem škole te se u njoj održavaju književni susreti, kazališne predstave, satovi lektire, ali to je i mjesto gdje učenici vole provoditi svoje slobodno vrijeme te se kreativno izražavaju, pišu domaću zadaću ili se druže. Učenici imaju pristup informacijama te tako razvijaju vještine učenja, mašte i pripremaju se za život odgovornih građana. U školskoj knjižnici pomažu Mladi knjižničari.

U Monografiji I. OŠ Vrbovec (1669.-1999.) stoji podatak da je u Pučkoj školi Vrbovec još 1913. g. školska knjižnica imala 204 knjige za učenike i 481 knjigu stručne literature te da je škola bila dobro opremljena učilima.

U ratu je bio uništen sav inventar škole pa tako i knjižnica.

Prvi opipljivi zapis koji imam o postojanju školske knjižnice je iz inventarne knjige koja datira iz 1974. g. Na inventarnoj knjizi piše OŠ „7. maj Vrbovec“ jer se tako zvala postojeća škola koja kasnije mijenja ime u I. OŠ Vrbovec te u šk. g. 2019./2020. u OŠ Krunoslava Kutena.

U prvo vrijeme u školskoj knjižnici nisu radili knjižničari po struci, nego učitelji koji su zaduživani s do 4 sata rada tjedno u knjižnici. Radili su na izdavanju knjiga. Izmijenio se veći broj učitelja koji su radili u školskoj knjižnici. Radila je Eva Dujmović, nastavnica hrvatskoga jezika, kada je prostor knjižnice bio smješten u malenoj mračnoj prostoriji ( sadašnji domarev ured ).  Kasnije je prostor knjižnice preseljen u prostor od 72 m2 (današnji prostor).

*Zdenka Pekez -12.11.1997. - 31.08.1999.

*Ana Lukin -1.09.1999. – 02.01.2003.

*Ana Domović – 11.09.2000.- 30.01. 2002.

*Snježana Posavec -20.03.2006. do danas

Knjižnica je informatizirana 2009.g. Za obradu knjižne građe koristi se program METEL WIN.

os_krunoslava_kutena-knjiznica.png.jpg (644.18 KB)