Autor: Marinko Šimunek, 4. 9. 2011.

Godine 1962./63. u Vrbovcu je počela radom gimnazija. Koriste se 2 učionice i kancelarija osnovne škole. Školske godine 1964./65. stupa na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnoj školi. 3. prosinca 1964. donesen je prvi Statut škole. Škola postaje samostalna ustanova. Na školi je konstituirana Radna zajednica kao najviši oblik upravljanja u školi.

1. lipnja 1966. godine na prijedlog Radnih zajednica samostalnih osnovnih škola Rakovec, Gradec i Preseka pripajaju se te škole OŠ 7. maj Vrbovec. Navedene škole čine sa školom u Vrbovcu jednu radnu organizaciju, imaju zajedničke organe upravljanja. Samostalnost škole ostala je samo u stručnom rukovođenju. Nastavničko vijeće škole Gradec djeluje za školu Gradec i područne škole Tučenik, Cugovec, Repinec i Haganj. Nastavničko vijeće škole Preseka obuhvaća školu Preseka, Vinkovec, Srednja Velika, Pogančec i Gornji Tkalec. Nastavničko vijeće Rakovec obuhvaća škole: Rakovec, Dijaneš, Salnik i Negovec. Nastavničko vijeće škole Vrbovec obuhvaća škole: Vrbovec, Banovo, Lonjica, Lovrečka Varoš, Poljana i Poljanski Lug. Tako škola "7. maj" Vrbovec obuhvaća veliko područje koje broji 2414 učenika. U školi radi 83 prosvjetna radnika.
Godine 1966./67. na vlastiti zahtjev razrješen je dužnosti direktora Matija Ban, a upravu škole preuzima Antonija Martinčević do tada na mjestu upravitelja škole Rakovec. Vrše se popravci u školama u Pogančecu, Gornjem Tkalcu, Lovrečini Varoš, i nastavlja gradnja škole u Negovcu. Gradi se i stambena zgrada za prosvjetne radnike u Gradecu. U Vrbovcu škola nema športske dvorane pa se jedna prostorija uređuje za tu svrhu.

Od 1978. godine prestaje nastava za više razrede u Lonjici i Rakovcu. Učenici se u više  razrede prevoze u školu Vrbovec.

Godine 1982./83. je u Rakovcu dovršena nova školska zgrada. Nova mala moderna škola sa dvije lijepe učionice, zbornicom, školskom kuhinjom te prostorije za knjižnicu i čitaonicu i stanom za učitelja. Škola u Rakovcu ima i centralno grijanje.

U školskoj godini 1997./98. u Vrbovcu je konačno realizirana mreža škola. U Vrbovcu sada rade dvije osnovne škole. I. osnovna škola radi u zgradi stare škole. Prema mreži škola pripadaju joj i područne škole u Banovu, Dijanešu, Gornjem Tkalcu, Preseki i Rakovcu.

SAT

1.              8.30 – 9.15

2.             9.20 - 10.05

3.           10.20 – 11.05

4.           11.10 – 11.55

5.           12.00 - 12.45

6.           12.50 – 13.35

7.           13.40 - 14.25

8.           14.30 - 15.15

Da li biste sudjelovali u akciji skupljanja starog papira?