Autor: Ljiljana Bušić, 7. 3. 2023.

Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ već godinama organizira terensku nastavu za učenike osmih razreda. Cilj terenske nastave je naučiti više o značaju Bitke za Vukovar u Domovinskom ratu. Učenici su imali priliku vidjeti i kulturnu i povijesnu baštinu Vukovara, a u pratnji vodiča posjetili su memorijalna mjesta usko povezana uz Grad i ratnu 1991. godinu. Prije povratka kućama, učenici su posjetili Školu mira odakle su izašli s poukom tolerancije i nenasilja. Ovako su svoj osvrt na terensku nastavu napisali osmaši iz Rakovca:

U utorak, 21.2.2023., rano ujutro svi učenici osmih razreda osnovne škole Krunoslava Kutena krenuli su u Vukovar. Bili smo smješteni u Hostelu „Dubrovnik“. Tamo smo slušali predavanje o ratu i zašto je izbio. Nakon toga smo razgledavali ratna vozila i oružje. Nakon ručka smo posjetili dvorac Eltz u kojem je danas muzej grada Vukovara, a zatim jedna od najboljih muzeja u Europi – Muzej vučedolske kulture. Razgledali smo vodotoranj i većina nas se popela stepenicama do vrha. Do vrha tornja je 198 stepenica! Pogled s vodotornja je divan, vidi se cijeli grad i rijeka Dunav. Poslijepodne smo imali slobodno vrijeme za šetnju gradom,a navečer smo išli na ples na splavi. Idućeg dana smo tijekom obilaska vidjeli staru tvornicu Borovo i mjesto gdje je počinjao kukuruzni put – put spasa. Posjetili smo Spomen dom
hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, gdje smo imali priliku kupiti suvenire i čuti još tužnih, ali zanimljivih informacija o ratu. Također smo posjetili Vukovarsku bolnicu koja je bila važno mjesto za sve Vukovarce u vrijeme trajanja Bitke za Vukovar. Uputili smo se prema Memorijalnom groblju. Među brojnim bijelim križevima rekli su nam da su dva izdvojena. Jedan od njih predstavlja najmlađu, a drugi najstariju žrtvu (beba od nekoliko mjeseci i baka od 104. godine). Obišli smo spomen-dom Ovčaru i upalili lampaš na mjestu masovne grobnice na Ovčari. Posjetili smo i franjevački samostan. Tamo smo pogledali edukativni film o ratu i razgledali crkvu sv. Filipa i Jakova. Jedan dio crkve nije obnovljen kako bi se vidjelo kako je crkva oštećena u ratu. Nakon cijelog boravka u Vukovaru posjetili smo Veleučilište „Lavoslav Ružička“ gdje je za nas bilo pripremljeno još jedno predavanje i kviz.

Na terenskoj nastavi smo se jako lijepo proveli, naučili puno o Vukovaru i sigurni smo da će nam sve što smo vidjeli ostati u sjećanju.

SAT

1.              8.30 – 9.15

2.             9.20 - 10.05

3.           10.20 – 11.05

4.           11.10 – 11.55

5.           12.00 - 12.45

6.           12.50 – 13.35

7.           13.40 - 14.25

8.           14.30 - 15.15

Da li biste sudjelovali u akciji skupljanja starog papira?