Dodjela sredstava za rad Medijske skupine

Autor: Ljiljana Bušić, 15. 5. 2024.

U ponedjeljak, 6. svibnja 2024.g. u dvorani Matice Hrvatske održano je svečano potpisivanje ugovora između Hrvatskog filmskog saveza i osnovnih te srednjih škola koje su dobile sredstva za sufinanciranje posebnog programa za podupiranje rada i poticanja proizvodnje audiovizualnih djela školskih filmskih družina koji već treću godinu zaredom financira Hrvatski audiovizualni centar.

U ožujku ove godine raspisan je Javni poziv za poticanje rada školskih filmskih družina u školskoj godini 2023./2024. i zaprimljeno je 70 prijava. Povjerenstvo je za financijsku podršku na navedeni poziv odabralo 34 potpore u ukupnom iznosu od 39.800,00 eura, a među odabranima bila je i Medijska skupina naše škole koja je tako nagrađena za svoj dosadašnji rad s 1400,00 eura koje će usmjeriti na nabavku nove opreme.

Davne 2007. godine skupina učenika na maturalnom putovanju snima najzanimljivije trenutke svojim mobitelima, a po povratku u školu javlja se ideja o osnivanju medijske grupe. Glavni pokretač zbivanja je učenik Augustin Koprić, danas student režije na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu. Te godine snimamo eksperimentalni film Novac koji je 2008. g. pozvan na državnu smotru LiDraNo, gdje je od strane publike proglašen najboljim filmom. Bio je to odličan početak rada naše medijske skupine.

2009.g. na Reviju dječjeg filmskog stvaralaštva u Koprivnici pozvana su 2 naša filma: animirani film Mozaik i dokumentarni film Zlatna Kristina. Oba filma bave se problemima različitosti i važnosti tolerancije.

2010.g. snimamo dokumentarni film Djeca s nadom u kojem progovaramo o temi volontiranja i važnosti humanitarnog djelovanja.

2013.g. snimamo 2 filma: animirani film Kameno srce i igrani film Budi ono što jesi. Oba filma pozvana su na Reviju filmskog stvaralaštva u Sinju i tamo su dobila izvrsne kritike.

2014.g. snimili smo animirani film Robotizacija za koji smo imali i originalnu glazbu. Film je pozvan na Reviju hrvatskog filmskog stvaralaštva djece u Velikoj Gorici i bio uvršten među 5 najboljih filmskih ostvarenja.

Prošle godine počeli smo se baviti zanimanjima koja nestaju pa smo 2023. snimili dokumentarni film Vugleničar, a sada snimamo film o pletiocu koševa.

Ravnatelj Žarko Popović bio je na potpisivanju ovog ugovora i  zadovoljan je što su institucije prepoznale naš dugogodišnji rad u području filmskog stvaralaštva, a potpora ovakve vrste ojačat će rad naše skupine kupovinom nove opreme.