> Vijesti

Listopad u Preseki

Autor: Nikolina Leščić, Oliver Mucafir, 6. 11. 2023.

Dana 2. listopada 2023., učenici razredne nastave PŠ Preseka i njihove učiteljice, išli su na izvanučioničku nastavu u Križevce. Posjetili smo i vidjeli puno toga, a cijelo nas je vrijeme pratila i vodila travarica Magda koja je iz šume sasvim slučajno uskočila baš u naš autobus. Najprije smo posjetili Magdin vrt u kojem nam je pripremila čaj i kekse.

Nakon toga krenuli smo prema Tehnološkom parku gdje smo usput mahnuli mačku Ljubiju, liku iz poučne i edukativne priče križevačkog pisca Josipa Petrlića Pjera. Dalje smo krenuli prema Čokolateriji Hedona gdje smo se od svega najviše razveselili poklonjenim čokoladama.

Obilazak se nastavio prema Kozmološkom centru u sklopu kojeg se nalazi novootvorena Zvjezdarnica. Tamo smo promatrali Sunce teleskopom, popeli smo se i ušli u kupolu zvjezdarnice te slušali predstavljanje križevačkog meteorita od predstavnika Udruge Perzeidi. Bilo nam je jako zanimljivo!

Nakon toga posjetili smo Gradski muzej, Hrvatski dom sa tornjem – vidikovcem , gdje smo uživali u pogledu na grad na sve četiri strane svijeta. Prošetali smo i do crkve sv. Ane te crkve Svetog Križa u kojoj smo čuli zanimljivu legendu o pronalasku križa u zdencu, a odmah do crkve nalazi se i Gradska munjara koja nam je otkrila gdje je zasvijetlila prva električna žarulja. Kako se naša izvanučionička nastava bližila kraju, bili smo sve umorniji, ali ispunjeni novim znanjima.

Dana 6. listopada odlučili smo obilježiti Dječji tjedan koji se obilježava prvog punog tjedna u mjesecu listopadu.  Svi učenici naše područne škole tog su dana, 3. školski sat, izašli van sa svojim učiteljima i učiteljicama te različitim aktivnostima obilježili Dječji tjedan. Bilo je tu prisjećanje starih igara kao što je gumi-gumi, školica i sl., crtali smo kredom po asfaltu, čistili okoliš naše škole… Bilo je poučno i veselo.

18. listopada obilježava se Dan kravate u našoj zemlji. Stoga smo odlučili taj dan obući kravatu kao modni dodatak, a neki su se učenici i na satu likovne kulture poigrali svojom maštom pa ih i naslikali.

20. listopada obilježili smo Dan zahvalnosti za plodove zemlje te Dan jabuka. Učenici su donijeli kruh, peciva, kolače koje su radili kod kuće s roditeljima, bakama… Vjeroučitelj Marijo Mataković pripremio je zajedno s učenicima predmetne nastave prigodne tekstove, a vjeroučiteljica Marina Kožar uvježbala je naše trećaše i četvrtaše s kratkim i prigodnim recitacijama. Kako bi naša škola izgledala što ljepša i kako bi duh jeseni ušao i u našu školu, učenici su donijeli i razne plodove jeseni kojima su ukrasili predvorje škole.