Međunarodni projekt "Exploring Our Cultural Tapestry"

Autor: Ljiljana Bušić, Oliver Mucafir, 17. 12. 2023.

"Exploring Our Cultural Tapestry" međunarodni je projekt u koji su uključene škole iz 6 europskih država: Grčke, Turske, Italije, Rumunjske, Španjolske i Hrvatske.

Ovaj projekt je edukativna inicijativa osmišljena kako bi povezala učenike iz različitih sredina u zajedničkom istraživanju njihove kulturne baštine. U ovom projektu učenici će krenuti na put otkrivanja, istraživanja i dijeljenja jedinstvenih aspekata svojih lokalnih kultura. Surađivat će s vršnjacima iz partnerskih škola koristeći razne digitalne alate, uključujući video prezentacije, virtualne sastanke i interaktivni kviz. Kroz ovaj zajednički napor, učenici će ne samo steći dublju zahvalnost za vlastite kulturne korijene, već će razviti i širu perspektivu svjetske kulturne raznolikosti. Projekt ima za cilj promicanje međukulturnog razumijevanja, poboljšanje digitalnih vještina i poticanje osjećaja globalnog građanstva među učenicima koji sudjeluju.

Učenici PŠ Rakovec: Martin Klemeš, Patrik Stanić, Dora Siščan, Tonka Klemeš, Zara Prelec, Tamara Porkulabić, Julija Klemeš, Petar Dobrica, Gabrijel Grežina, Petra Jaklinović, Petra Marić, Tijana Rogožar, Paula Stanić, Alen Alagić, Ivan Patrik Grežina, Noah Yven Azinović, Dorotea Pokrajčić, Maja Benc, Laura Kuten, Erik Šimunjak i Tara Čolig, pod vodstvom učiteljica Ljiljane Bušić i Suzane Matković, s velikim interesom odrađuju sve zadatke koji se pred njih stavljaju.

Prvi zadatak bio je izraditi logo projekta i oni su odlučili napraviti škrinjicu u koju su stavili narodne vezove svih država koje sudjeluju u projektu (zahvaljujemo učiteljici Zori Ilić koja nam je pomogla finalizirati naš logo svojim stručnim savjetima). Nakon što su sve škole poslale svoje prijedloge, učenici su glasali i odabrali pobjednički, a to je bio baš naš. Bili smo presretni!

Drugi zadatak bio je napraviti prezentaciju o našoj državi, školi i svim sudionicima projekta (oko čega nam je puno pomogao učitelj Marinko Šimunek):

Sada izrađujemo e-čestitke i snimamo video s novogodišnjim željama, a onda u novoj godini krećemo s istraživanjem naše kulturne baštine, prezentiranjem u najboljem svjetlu i upoznavanjem s drugim kulturama.